Nestville Open Fest (24. – 25. 06. 2023) – Kúpte si lístky online

Frízsky kôň

Charakteristika a história

Frízsky kôň patrí medzi jedno z najstarších európskych plemien, ktorého vek sa odhaduje až na 3 000 rokov. Jeho krásu, pôvab a výkonnosť oceňovali už starovekí Rimania. V 4. storočí písal anglický spisovateľ o jazdcoch na krásnych čiernych koňoch a viacero zdrojov potvrdzuje, že fríz je predchodcom britských plemien Shire a poníka Fell.

Za mnohé svoje črty vďačí Andalúzskemu koňovi zo Španielska, pôvodom však pochádza z Holandska, kde jeho chov a šľachtenie rozkvitali už v 13. storočí. Práve v Holandsku sa 1.5.1879 stretlo niekoľko nadšencov tohto plemena a založili prvú plemennú knihu frízskeho koňa. 

Napriek svojej výnimočnosti tomuto plemenu hrozilo v 20. storočí vyhynutie, keď zostali už len posledné tri staršie plemenné žrebce. Našťastie sa našlo dostatočné množstvo ľudí, ktorí sa o toto kráľovské plemeno zaujímali, a tradičný chov frízskych koní bol zachránený.

Naše frízske kone

Marilyn from Nestville

Pohlavie: Kobyla

Dátum narodenia: 12. 03. 2020

Prvé žriebätko v roku 2020. S nadšením sledujeme, ako rýchlo napreduje a s akým záujmom a rýchlosťou spoznáva svet okolo seba. Vyrástla na typickú predstaviteľku Frízskeho plemena, čaká ju záprahová „škola“ s Orionom.

Rose

je to naša Ruža stajne, predstavuje jedinú frízsku kobylku narodenú v roku 2021 v našej stajni. Je vnímavá a zvedavá, rada ukazuje svoje zúbky pri rožných grimasách.

ROYAL FROM NESTVILLE

Pohlavie: VALACH

Dátum narodenia: 19.07.2021

Nerozlučný kamarát s Ronaldom

RONALD FROM NESTVILLE

Pohlavie: VALACH

Dátum narodenia: 22.04.2021

Len o pár mesiacov starší ako Royal, dodáva mu však odvahu.

THOR FROM NESTVILLE

Pohlavie: ŽREBEC

Dátum narodenia: 11.06.2022

Nezaprie gény svojej matky Vandy, napriek jeho mladému veku je veľmi dobrý. Krásne sa nechá očistiť, vyčesať, aj nôžky podvíha.

Lucy from Nestville

Pohlavie: Kobyla

Dátum narodenia: 03. 04. 2019

Prišla do Nestvillu z Holandska spolu so svojou mamou Fieke v júni 2019 ako žriebä. Vyrástla nám z nej krásna a inteligentná kobyla, s mohutnou stavbou tela.

Fieke van de Elsenerhof

Pohlavie: Kobyla

Dátum narodenia: 31. 03. 2009

Fieke je dcéra Wietske, dovezená z Holandska k nám v júni 2019. Má výborné charakterové vlastnosti, dobre modelovanú hlavu a mohutné zadné končatiny. Ako trojročná sa zúčastnila zvodu (hodnotenia) v Holandsku, kde získala hodnotenie 2e prémie.

Wietske van Lapinenburg

Pohlavie: Kobyla

Dátum narodenia: 16. 04. 1999

Zakladateľka chovu Nestville Horses, dovezená z Holandska, Wietske je energická kobyla so skvelou stavbou tela, čo potvrdzujú aj hodnotenia na zvodoch, ktorých sa v Holandsku zúčastnila v rokoch 1999, 2000 a 2002 a na každom získala hodnotenie 2e prémie. Je to výborná matka, ktorá za svoj život odchovala množstvo krásnych žriebät.

M. Gin

Pohlavie:  Kobyla

Dátum narodenia: 21. 01. 2012

Pre nás Gina, je kobyla narodená v Maďarsku. Doviezli sme ju spolu s jej polosestrou Vandou v októbri 2018. Je veľmi všímavá, rýchlo a rada sa učí. Má krásny exteriér, ktorému dominuje labutí krk. U nás sa využíva v záprahu alebo pod sedlom, no osvedčila sa aj ako skvelá matka. Čo potvrdila aj tento rok, ked učiala čerstvo narodeneho Winnetua piť mliečko.

Vanda

Pohlavie: Kobyla

Dátum narodenia: 28. 03. 2014

Má mohutnejšiu stavbu tela a krásnymi priestrannými chodmi. Narodila sa v Maďarsku s holandskými papiermi a k nám bola dovezená v októbri 2018. Ako žriebä sa zúčastnila zvodu (hodnotenia) v Budapešti, kde získala hodnotenie 2e prémie. Ide o veľmi charakternú kobylu s pokojným a vyrovnaným charakterom.

Orion from Nestville

Pohlavie: Valach

Dátum narodenia: 13.03.2020

Je po troch krásnych kobylkách prvý žrebček narodený v našej stajni v roku 2020. Je to veľký maznáčik a už od svojich prvých momentov miluje ľudský dotyk a pozornosť si priam vyžobráva. Medzičasom vyrástol a chystá sa do „školy“ učiť sa s Marylin pracovať v záprahu.

Na predaj

WINNETOU FROM NESTVILLE

Pohlavie: ŽREBEC

Dátum narodenia: 22.3.2023

Bojovník od narodenia. Pri pohľade na neho vo výbehu si kladieme otázku, či je naozaj koník, alebo kozička, tak rád skáče.

Predané kone

Predaný

Lordo from Nestville

Pohlavie: Valach

Dátum narodenia: 29. 04. 2019

Z Holandska prišiel v roku 2019 vo veku 3 mesiacov, kedy už jasne dával najavo svoju inteligenciu a temperament. Výrástol na nádherného, vysokého, osvaleného koňa, s prietornými chodmi. Je veľký pozorovateľ, o všetko sa zaujíma, má rád ľudskú spoločnosť.

Predaná

Jesabelle from Nestville

Pohlavie: Kobyla

Dátum narodenia: 17. 07. 2019

Je prvé frízske žriebä narodené v našej stajni. Už od svojich prvých momentov nám robí radosť svojou nezbednosťou a hravosťou. Za svoj nebojácny a pokojný charakter vďačí mame, kobyle Vande.

Predaná

Kery from Nestville

Pohlavie: Kobyla

Dátum narodenia: 22. 07. 2019

Narodila sa v jedno slnečné ráno a presne taká je, ako vychádzajúce slniečko. Vieme, že novému majiteľovi robí radosť.