Nestville Farm
Expozícia zvierat
Je umiestnená priamo v srdci areálu. Po prejdení parkoviskom sa dostanete ku Nestville Taberne od nej je to už len pár krokov a ste pri nás na Farme. Lístky si viete zakúpiť online, v Nestville Expozícii, v Nestville Taberne, v Nestvile Chocolate, no najnovšie už aj v samoobslužnom stánku vedľa vchodového turniketu na Nestville Farm.
Otváracie hodiny
10:00 – 19:00 hod. (máj – september)
10:00 – 17:00 hod. (október – apríl)
zóny
Na farme je niekoľko detských zón na hranie, kŕmny automat s granulami pre zvieratká, oddychové zóny a toalety, či exteriérové umývadlá pre šikovné detské ručičky. Nájdete tu rôzne druhy zvieratiek typicky zastúpené na Slovensku, ale aj cudzokrajných zástupcov, ktorí zaručene upútajú vašu pozornosť. V tradičnej časti expozície zvierat máme umiestnenú časť nášho chovu hovädzieho dobytka a malých prežúvavcov – Kravičkovo, Ovečkovo, Kozičkovo. Ohrady označené tabuľkou „kontaktné“ ponúkajú možnosť priameho kontaktu.
Areál farmy
Uprostred máme umiestnené exteriérové detské ihrisko s hojdačkami, kde sa deti môžu spoločne pohrať so zvieratkami. V interiérovej časti Mini Zoo sú umiestené menšie zvieratká, ktoré sú špecifické svojim zovňajškom. Uprostred Mini zoo je kontaktná zóna a detská zóna na hranie. Každá ohrada je označená informačno-náučnou tabuľou. Pre väčšie skupiny ponúkame možnosť prehliadky s výkladom po telefonickej dohode vopred.
Naša Farma je miestom, kde si môžete vy a vaše deti zažiť veľa radosti a nezabudnuteľných zážitkov. Naším cieľom je ukázať zábavnou i náučnou formou, ako sa správne starať o zvieratká a prípadne naučiť sa niečo nové.
Naše zvieratká
Rozela
Je nápadne pestrofarebný stredne veľký papagáj. Pochádza z východného kúta Austrálie. Sú veľmi dobrí letci a radi sa kúpu. Keď sú spokojní, vydávajú jemné zvuky.
Kanárik
Tieto vtáčiky sú natoľko inteligentné, že sa dokážu postarať sami o seba, bez výraznejšieho zásahu človeka. Po prvýkrát sa začalo s ich cieleným chovom v 17. storočí. Zaujímavosťou je, že spevom vás očaria len samčekovia, samičky nespievajú. Sfarbenie peria sa mení v závislosti od potravy. Dá sa ovplyvniť len v čase, keď je perie prekrvované. Konce krídel a chvost sú často svetlejšie než ostatné časti tela.
Belgický obor
Predstavuje aj v súčasnosti obľúbené a vyhľadávané plemeno. Je náročné na kvalitu a kvantitu kŕmenia. Mláďatá belgického obra dospievajú za 10 až 11 mesiacov. Zaujímavosťou je, že ide o najväčšieho králika na svete, čo naznačuje aj jeho samotné pomenovanie. Dospelé jedince môžu dosahovať hmotnosť 8 až 10 kilogramov.
Francúzsky baran
Ide o plemeno králikov s typickými visiacimi ušami, známe už od 19. storočia. Králiky tohto plemena majú veľa výhod. Farmári si ich vážia pre ich kvalitnú kožušinu, láskavosť, nekomplikovanú starostlivosť a roztomilý vzhľad. V súčasnosti sú často zastúpené na prestížnych výstavách pre ich majestátny vzhľad.
Klokan Wallaby
Wallaby je malý alebo stredne veľký klokan pochádzajúci z Austrálie a Novej Guiney, s introdukovanými populáciami na Novom Zélande, Havaji, Spojenom kráľovstve a ďalších krajinách. Sú to typické bylinožravce, ktoré vás očaria svojím milým vzhľadom.
Ayam cemani
Ayam cemani je vzácne plemeno kury pochádzajúce z Indonézie. Majú dominantný gén, vďaka čomu je kura väčšinou čierna, vrátane peria, zobáka a vnútorných orgánov. Presnejšie, ich zobáky, jazyky, hrebene, laloky, dokonca aj mäso, kosti a orgány sú prevažne čiernej až sivej farby.
Andulka
Tiež známa aj ako papagáj obyčajný je charakteristická svojím dlhým chvostom. Živí sa semenami. Andulky sú priemerne dlhé 18 cm, vážia 30 až 40 gramov. Dospelí samci majú zvyčajne svetlo až tmavomodré sfarbenie. Samce a samice sa od seba výrazne odlišujú svojím správaním.
Brahmanka veľká
Kohút dosahuje v dospelosti hmotnosť až 5,5 kilogramov, zatiaľ čo váha sliepky sa pohybuje okolo 4 kilogramov. Majú typicky mohutné, široké a vysoko nesené telo. Hrebeň je malý, hráškovitý, trojradý bez tŕňa. Medzi jemnými krčnými lalokmi je dobre vyvinutý krčný záhyb. Sú nápadné bohatým, mäkkým perím.
Hus cholmogorská
Hus cholmogorská reprezentuje staré ruské plemeno. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1885. Predpokladá sa, že hus cholmogorská vznikla krížením husi arzamskej a čínskej husi labutej. Pud sedenia na vajciach a vodenia húsat je u tohto druhu dodnes zachovaný.
Trpasličí králik
Je nápadne roztomilý a obľúbený miláčik u detí. Ožíva najmä vtedy, keď sa vonku začne stmievať, vtedy sa jeho pozornosť upriamuje na potravu. Srsť má krátku, jemnú a hustú. Hlava je oproti telu veľká a krátka. Tajomstvo jeho drobného vzrastu spočíva v šľachtení, ktoré prebieha už tisícky rokov od zdomácnenia prvého králika divého.
Kačička karolínska
Patrí medzi najčastejšie chované druhy okrasnej vodnej hydiny u nás aj vo svete a je pri umelom odchove značne prispôsobivá. Už v 17. storočí bývali tieto kačičky okrasou mnohých zámockých záhrad, či rybníkov. Hniezdia vysoko v dutinách stromov.
Kačica divá
Je najrozšírenejším druhom. História tohto druhu je dlhá najmenej 400 rokov. Vyskytuje sa na celej severnej pologuli, od Európy cez Áziu až do Severnej Ameriky. Dospelý jedinec váži 850 až 1400 gramov. Dokáže letieť maximálnou rýchlosťou 110 km za hodinu.
Ovca Valaška
Plemeno zošľachtená valaška vzniklo krížením pôvodných domácich hrubovlnových valašiek s importovanými polojemnovlnovými a polohrubovlnovými baranmi plemena Texel, Hampshire, Cheviot, Leicester, Lincoln. Na Slovensku sa valašské ovce chovali celé generácie v nadmorskej výške 600 – 1200 metrov na Liptove, Kysuciach, Orave, Spiši, v oblasti Nízkych Tatier, Veľkej a Malej Fatry a Spišskom Rudohorí.
Lama krotká
Lama je domestikovaná juhoamerická ťava. Sú spoločenské zvieratá a žijú s ostatnými ako stádo. Ich vlna je veľmi mäkká. Predpokladá sa, že predkovia lám pochádzajú z Veľkých plání Severnej Ameriky. Dospelá lama môže dosiahnuť výšku 1,7 až 1,8 m.
Ouessantská miniovca
Sú najmenším plemenom oviec na svete. U baránkov sa ich výška pohybuje len od 42 do 49 cm, hmotnosť v rozpätí 15 – 22 kilogramov. U ovečiek je približná výška od 40 do 45cm a hmotnosť medzi 12 – 16 kilogramami. Miniovečky pochádzajú z Francúzska. Sú nenáročné a odolné. Majú veľmi hustú a kvalitnú vlnu prevažne čiernej farby.
Holandská minikoza
Jej korene siahajú do Afriky. V 60. rokoch 20. storočia boli vo veľkom množstve dovezené z Afriky do Holandska. Na prvý pohľad zaujmú jemné, pekne tvarované, pravidelné nie ploché rožky, a to u oboch pohlaví.
Borderská kólia
Reprezentuje plemeno pastierskeho psa strednej veľkosti. Vo všeobecnosti sú považované za najinteligentnejšie psie plemeno. Sú mimoriadne energické, akrobatické a atletické. Často s veľkým úspechom súťažia v ovčiarskych skúškach a v rôznych psích športoch.